príznakov ale o riešenie
príčiny alergie.
Alergénová imunoterapia je opätovné privykanie tela na alergény, tak aby nedochádzalo k alergickým reakciám a nebolo potrebné užívať iné lieky.
Postupne, pomocou malých dávok spúšťača
alergie naučí váš imunitný systém na alergén nereagovať.
Alergénová imunoterapia odstráni alebo výrazne zmierni príznaky alergie a prinesie tiež dlhodobú úľavu. Navyše má aj preventívny efekt na vývoj ďalších alergií a alergickej astmy.
Alergénová imunoterapia je na rozdiel
od symptomatickej liečby (antihistaminiká
a kortikosteroidy) jediná skutočná liečba príčiny alergie, ktorá vytvára toleranciu na alergény
a okrem toho, že má preventívny efekt, jej účinky pretrvávajú roky po ukončení liečby.
Namiesto tlmenia alergickej reakcie, ako je to
u antihistaminík, sa pri liečbe telo vystavuje alergénu.
Antihistaminiká a kortikosteroidy alergickú reakciu naopak iba tlmia a neliečia ju. Zároveň vám aj odoberajú energiu do života.
Alergénová imunoterapia vystavuje telo
tomu istému alergénu, na ktorý máte alergiu. Ide o štandardizovaný extrakt rôznych druhov peľu, srsti a chlpov zvierat, roztočov ale aj jedu včely a osy.
Alergénová imunoterapia je vhodná aj keď máte viacero alergií. V takom prípade je dôležité, aby vám lekár identifikoval dominantný alergén a ten liečil prioritne - tým sa potlačia aj prejavy iných alergií.
Napríklad alergénová imunoterapia na roztoče môže pomôcť zmierniť príznaky pri alergii na peľ.
Pri alergii na peľ je zároveň pravdepodobné, že sa u vás vyskytne alergia na niektoré druhy potravín.
Táto skrížená reakcia vyvolá tzv. orálny potravinový syndróm, pri ktorom napríklad v prípade, že máte alergiu na peľ brezy nemôžete jesť jablko, lieskový orech či broskyňu. Rovnako ak máte alergiu na peľ ambrózie, reakciu vo vašom tele vyvolá uhorka, melón alebo mrkva.
Imunoterapia je dostupná v prípadoch, keď sú potvrdené ako spúšťače nasledujúce alergény:
Keď máte alergiu na niektorý z týchto alergénov, váš imunitný systém produkuje protilátky typu imunoglobulínu E (IgE) špecifické pre vaše spúšťače.
Pred zahájením imunoterapie vám lekár urobí kožný prick test alebo alergologický krvný test na zistenie IgE protilátok. Testom identifikuje alergény, na ktoré reagujete.
Pacienti s alergiou na pele začínajú liečbu mimo peľovej sezóny.
Pacienti s alergiou na roztoče, jed blanokrídleho hmyzu, domáce zvieratá alebo plesne, môžu začať kedykoľvek počas roka.
sčervenanie a opuch
pri mieste vpichu
podráždené hrdlo
alebo opuch pier
svrbenie úst,
jazyka alebo uší
opuch pier
Tak ako je to aj u iných druhov liečby, aj u alergénovej imunoterapie sa môžu vyskytnúť lokálne reakcie, hoci sa neprejavia u každého. Lokálne reakcie sú očakávané, nie sú závažné a do pár týždňov vymiznú. Väčšinou sa vyskytnú na začiatku užívania alergénovej imunoterapie. Tieto očakávané lokálne reakcie sú pozitívnym signálom, že alergénová imunoterapia funguje. Ich postupné vymiznutie znamená, že imunitný systém sa prispôsobuje.
Zobraziť viacmenejAlergénová imunoterapia je jediná liečba, ktorou sa dá alergia liečiť
v pravom zmysle slova.
Bude vám vedieť povedať, ktorá alergénová imunoterapia je pre vás vhodná či dostupná a pomôže vám s celým procesom liečby.
Ľudia sa zvyčajne viac ako 10 rokov pokúšajú zvládnuť príznaky alergie. Navštevujú rôznych alergológov alebo kupujú voľne dostupné symptomatické lieky predtým, ako podstúpia liečbu alergénovou imunoterapiou.
Nečakajte tak dlho.